• Barová židle z čistého dřeva – TIP

  Barové židle jako takové řadíme do druhu nábytku, kterému se říká gastronábytek. V minulosti jsme se s barovými židlemi či stoličkami setkávali pouze v restauracích a barech.

  Vzhledem k tomu, že pulty v barech jsou obvykle vyšší než jídelní stoly, musí i židle u barů této výšce odpovídat. Je to prostě tradice i praktičnost zároveň. Barmani a obsluhující personál pracují za barem ve stoje, takže výška pultů musí být této činnosti uzpůsobena. Pochopitelné pak je, že hosté musí sedět na druhé straně barového pultu na vyšších než běžných židlích.

  Barové židle v domácnosti

  Dnes si stále více lidí pořizuje barový pultík i ve své domácnosti. Nemusí to být ovšem pouze za účelem konzumace alkoholických nápojů. Vysokým pultíkem může být například oddělena kuchyně, která je součástí jedné velké obytné místnosti v rodinném domě. K vysokému pultu patří také pěkné designové barové židle.

  Jednak jsou krásným dekoračním prvkem, a jednak lze na nich sedět například při jídle, které se může servírovat bez zbytečného nošení na vzdálenější jídelní stůl. Například večeře ve dvou může mít i doma romantický nádech, pokud máme k dispozici pohodlné barové židle.

  Druhy a tvary barových židlí

  Dřevo je pro barové židle ideálním materiálem. Umožňuje zhotovování barových židlí nejrůznějších velikostí a provedení. Mohou to být židle i s opěrákem, nebo bez něho. Barové židle s opěrákem připomínají běžnou židli, která se od ní liší pouze vyššími nohami a v řadě případů také menším rozměrem sedáku. Pro usnadnění nasednutí bývají židle vybaveny pevnými vodorovnými příčkami, které jsou připevněny k nohám několik centimetrů nad úrovní podlahy.

  Dřevěné barové židle mohou mít i nižší výšku, například 60 cm. Na výběr jsou také různé designové sety, sestávající z klasické barové židle, barovky bez opěradla, kuchyňské barové židle a odpovídajícího stolku v příslušné výšce. Dřevěné kostry barových židlí jsou různě povrchově upraveny a vybrat si můžete i mezi rozličnými potahovými látkami či různobarevnými koženkami.