• Vybíráme jídelní stoly – tipy a rady

  Jídelní stoly jsou srdcem domácnosti. U jídelního stolu snídáme, obědváme, večeříme, ovšem také řešíme rodinné problémy, radosti i strasti, mnohdy i práci nebo domácí úkoly s dětmi. Výběr jídelního stolu je proto nadmíru důležitý, chce to vhodný materiál, který lahodí oku i doteku všech členů rodiny. A dostatečnou velikost i vhodný výběr k jeho umístění. Především to však chce bytelnost materiálu, který tak poskytuje dostatečnou oporu….

  Výběr jídelní stolu – těžký to úkol

  Opora je právě jednou z nejdůležitějších vlastností každého stolu, nejen toho jídelního. Na dnešním trhu totiž máte na výběr ze stolů, vyrobených z dřevotřísky, která je sice cenově velmi přijatelná, ovšem neposkytuje dostatečnou oporu.

  Stoly do jídelny

  Pokud tak hodláte stůl namáhat, ať už pod nápory nádobí s jídlem, anebo chcete stůl využívat i jako žehlicí prkno nebo jinou pracovní plochu, mnohdy i stačí pouhý nápor notebooku a stůl se přirozeně prohne. Krom toho stůl z dřevotřísky není tak stabilní, při porcování jídla tak může tancovat ze strany na stranu.

  Stoly do kuchyně – ceny a skladem

  Naprosto pak pomíjím i „nažehlovací“ povrch stolu z dřevotřísky, který je snadno narušitelný, poškrábatelný, nebo lze jeho rohy snadno ubít například s hrncem. Rozhodně na takový stůl nepokládejte právě hrnec bez podložky, naprosto by se narušil povrch, který, na rozdíl od stolů ze surového dřeva, nelze ošmirglovat, přelakovat apod.

  Nejlepší materiál, který budete milovat

  Nejideálnější je tedy dřevěný jídelní stůl, který je bytelný, nepohnutelný, dá se renovovat pro další generace a lahodí oku i rodinné atmosféře. Takový stůl si vybíráte na celý život, je vhodné proto do něj investovat. Trh dnes nabízí nespočet nádherných dřevěných jídelních stolů nejrůznějších velikostí, které pojmou i vícero členů rodiny.

  Krom dřevěných a dřevotřískových stolů však existují i skleněné nebo plastové stoly, případě stolky v kombinaci kovu a skla nebo kovu a dřeva, plast však nemá pevnou oporu a sklo na stolování není příliš sympatické, člověk se pořád musí pořád hlídat s rámusem při pokládání skleničky s pitím a jiného.

  Jak vybrat velikost do vaší kuchyně?

  Dostatečná velikost je dalším požadavkem při výběru jídelního stolu, je třeba navíc zohlednit velikost židlí, zvláště pokud je nenakupujete v sadě se stolem, ale pokud si je dokupujete individuálně, dnes jsou totiž moderní i jídelní stoly s každou židlí jiného tvaru a barvy, jiného původu. S dostatečnou velikostí pak je třeba myslet na umístění stolu v domácnosti.

  Ukažte mi další stoly do jídelny

  Máte jídelnu? Nebo jen kuchyň? Jak je kuchyň velká? Nebude v ní stůl spíše na překážku? Některé rodiny tak jídelní stůl přemísťují i do obýváku. V každém případě by měl být jídelní stůl umístěn uprostřed místnosti, aby měl ke svému místu pohodlný přístup každý z rodiny.