• Ratanové jídelní židle = hodí se do každé domácnosti?

  Ratanový nábytek obecně má mnoho předností. Jednou z nich je lehkost a snadná manipulovatelnost, což je obzvláště výhodou pro jídelní židle. Na trhu dnes můžete zakoupit nábytek, tudíž i jídelní židle z pravého nebo umělého ratanu.

  Právě do interiéru a tedy i do kuchyně či jídelny se lépe hodí pravý čili přírodní ratan. Je však třeba dávat pozor, aby ratanové jídelní židle nebyly umisťování do blízkosti topení, nebo aby nebyly v příliš suchém prostředí.

  Na rozdíl od pravého je umělý ratan odolnější vůči povětrnostním vlivům včetně UV záření, a proto se používá na zahradě, terase či balkónu. Menší rozdíl je rovněž v ošetřování. V interiéru stačí ratanový nábytek občas otřít hadříkem navlhčeným v čisté vodě bez saponátů. Naopak venku je možné saponát použít, jelikož nábytek v exteriéru více trpí.

  Pravý ratan

  Jídelní židle vyrobené z pravého neboli přírodního ratanu mají obvykle výplet z ratanových proutků o síle 6-8 mm. Tento materiál musí mít prostředí nepříliš suché a také nesmí stát těsně u topení. Vyžaduje to původ ratanu, který je řazen mezi tropické dřeviny. Ve skutečnosti jsou to však liany, které rostou v tropických pralesích vyznačujících se vysokou vlhkostí vzduchu. Jedna liana může dosáhnout délky až 200 m. Po uříznutí v pralese se ratan musí napařit a impregnovat, aby pak po vysušení získal potřebnou ohebnost. Díky této vlastnosti je ratan ideálním materiálem i pro ratanové jídelní židle.

  Umělý ratan

  Jeho výhodou oproti pravému ratanu je mnohem nižší cena. Dalším pozitivem je větší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Přírodní ratan také nikdy neztrácí svou pružnost, protože se vyrábí z ohebných vláken polypropylenu, což je v podstatě plast.

  Jak ošetřovat ratanové jídelní židle

  Máme-li tedy jídelní židle z pravého ratanu, jeho údržba bude o něco náročnější než nábytek z ratanu umělého. Aby nezačal po čase praskat nebo ztrácet své jiné výborné vlastnosti, je třeba židle cca jednou za rok ošetřit speciálním olejem, který dodá ratanu lesk a sílu. Ačkoliv je přírodní ratan tropickou rostlinou, nesmíme židle z tohoto materiálu vystavovat dešti či příliš vlhkému kuchyňskému prostředí, ani jej při úklidu příliš máčet, jelikož by časem mohl zešednout.