• Malý jídelní stůl – ideální do garsonky

  Bez jídelního stolu se neobejde žádná domácnost. Nejobvykleji je jídelní stůl umístěn v kuchyni, pokud není k dispozici samostatná jídelna. V posledních letech lze pozorovat zajímavý trend, kdy se lidé navracejí k tradici našich předků.

  Tehdy byla zejména ve vesnických staveních velká kuchyně středem veškerého dění obvykle velké rodiny. V kuchyni se topilo a vařilo na velkých kamnech nebo v peci, a proto se zde především v zimním období všichni scházeli kolem jídelního stolu. Ten byl samozřejmě pokud možno co největší, neboť se u něj nejen jedlo, ale také povídalo nebo se na něm prováděly nejrůznější ruční práce.

  Jídelní stůl v moderní kuchyni

  V dnešní době se v nových rodinných domech staví jedna velká místnost, ve které je oddělen kuchyňský kout, který mnohdy slouží i jako jídelna. K sezení slouží buď židle, nebo rohová lavice, která je skvělým úsporným řešením. Součástí těchto jídelních sestav je pochopitelně i jídelní stůl. Jelikož dnes je soužití několika generací spíše výjimkou, obvykle postačí jídelní stůl v co nejmenším provedení, aby nezabíral zbytečně mnoho místa.

  Typy malých jídelních stolů

  Současná pestrá nabídka umožňuje každému vybrat si malý jídelní stůl podle svých potřeb a představ. Provedení je od klasického tvaru až po moderní design. Nejvíce známe stůl, který tvoří deska na čtyřech nohách.

  Designéři však vytvářejí i nezvyklé tvary, jako například horní deska upevněná na jednom širokém podstavci, který je u země kvůli stabilitě opatřen méně rozměrnější čtyřhranou nebo i kulatou deskou spočívající na podlaze.

  Velmi praktický je malý jídelní stůl v klasickém provedení a vyrobený ze dřeva, který je opatřen zásuvkou pod horní deskou. Zásuvka je určena pro drobné předměty, jako jsou například dopisní papíry a psací potřeby, doklady či jiné potřeby, které mohou být stále po ruce.

  Malé jídelní stoly jsou určeny většinou pro dva. Jejich rozměry jsou ideální pro umístění v rohu kuchyně. Ideálním řešením jsou rozkládací stoly, které nepřekážejí a v případě návštěvy nebo v rodině s dětmi lze snadno a rychle zvětšit jeho plochu.

  Kromě dřeva se k výrobě malých jídelních stolů používá i jiný materiál. Záleží na celkovém provedení daného interiéru. Do moderního prostředí, kde hraje prim elegantní leštěná ocel, hliník a sklo, se hodí kovová konstrukce malého jídelního stolu s deskou z temperovaného skla.