• Krásné a inspirativní lavice do kuchyní i jídelen…

  V dobách našich předků bylo běžné, že veškerý rodinný život se odehrával v jedné velké místnosti. Ta sloužila jako kuchyně, jídelna a místo, kde se celá rodina scházela.

  Mělo to své praktické důvody, jelikož zejména v zimním období zde bylo příjemně vytopeno, což v ostatních částech domu bylo obtížné.

  Aby se všichni členové rodiny mohli pohodlně usadit k jídlu, k povídání nebo i k provádění některých ručních prací, musel být v této místnosti dostatečně velký jídelní stůl a k sezení židle nebo lavice. Praktickým a úsporným řešením byly rohové lavice, na které se vešlo více lidí včetně dětí.

  V současnosti lze pozorovat návrat k této tradici a rovněž v moderních rodinných domech se zařizuje jedna velká obytná místnost. Jedna její část je vyhrazena pro kuchyň a v její blízkosti se umisťuje jídelní sestava tvořená kuchyňským stolem a židlemi nebo lavicemi. Zvláště rohové lavice jsou oblíbeným řešením

  Rohové jídelní sety

  Záleží na velikosti daného prostoru a na individuálních představách a vkusu. Rohová lavice je výborným řešením zejména z prostorového hlediska, neboť jednak elegantně vyplní celý jeden roh kuchyně či obytné místnosti, a jednak se na ni vejde větší počet lidí, což ocení zejména rodiny s více dětmi. Praktickým řešením jsou rohové lavice s úložným prostorem.

  Ten lze využít ke skladování nejrůznějších věcí, pro které není jinde místo, ale přitom musí být neustále po ruce. Uložit je zde možné kuchyňské prostírání, ubrusy, utěrky a další nezbytnosti, které jsou hezky uschovány a přitom jsou po ruce kdykoliv je potřeba.

  Z jakého materiálu

  Rohové lavice se vyrábějí tak jako jiné druhy nábytku nejčastěji ze dřeva, které má několik výhod. Především jde o levný materiál s dlouhou životností. Obvyklými dřevinami pro výrobu rohových lavic jsou smrk a borovice, které se snadno opracovávají a dřevo s přirozenou strukturou je i elegantní.

  Pro rohové lavice se ovšem používá i dřevo bukové, dubové nebo z exotických dřevin. Kromě dřeva se používají také dřevotřísky a jiné lisované materiály. Povrch rohových lavic zpravidla tvoří textilní čalounění nebo koženka.