• Kam by se hodila rovná lavice do kuchyní?

  Mluvíme-li o rovné jídelní lavici, starší z nás si jistě vybaví staré hospody, kde se sedávalo často právě na rovných, někde i na rohových lavicích.

  Tento druh nábytku byl obvyklým vybavením staročeských krčem a hospůdek, neboť k jeho výrobě se používalo dostupné dřevo. Šikovní truhláři dokázali vykouzlit nejrůznější tvary. K této tradici se vracíme i v dnešní době, kdy roste obliba rustikálního nábytku.

  Do rekonstruovaných starých chalup je právě jídelní lavice rovná velice vhodné. Zrovna tak se ovšem hodí i do moderních bytů.

  Vhodné místnosti

  Častým řešením sezení u kuchyňského či jídelního stolu je rohová lavice. Ovšem pokud máme malý prostor, můžeme si pořídit také lavici rovnou. Nezabere více místa než dvě či tři židle a poskytuje pohodlné sezení dvěma dospělým osobám nebo i třem dětem.

  Proto je jídelní rohová lavice vhodná pro vícečlennou rodinu, která obývá malý byt. Zrovna tak se rovná lavice hodí i do garsonky nebo staršímu manželskému páru. To však neznamená, že jídelní lavice rovná je určena výhradně do malých prostor.

  Trendem posledních let jsou velké obytné místnosti, kde je vyhrazen určitý prostor pro velký jídelní stůl, k němuž se rovné lavice velice hodí.

  Materiál a design

  Jídelní lavice rovná může být v retro či rustikálním stylu tak jako celá kuchyň či jídelna. Tradiční dřevo je vděčným materiálem, který se uplatňuje i v moderní době. Pokud si někdo potrpí na pohodlí, má na výběr čalounění, koženku či ekokůži.

  Například potahový materiál používaný na čalounění se dnes vyrábí z kvalitních látek, které se snadno čistí. Tato vlastnost je právě u jídelních lavic, u kterých je větší riziko ušpinění jídlem, podstatná. Ovšem i údržba kvalitních koženkových či kožených potahů je snadná.

  Z hlediska účelnosti jsou oblíbené jídelní lavice rovné s úložným prostorem. Zpravidla jsou rovné jídelní lavice dodávány s tvarovanou nohou na obou koncích. Sedák a opěrák je potažen různým potahovým materiálem.

  V případě úložného prostoru je sedák zvedací, takže uskladňování prostírání, ubrusů, utěrek či jiných věcí potřebných v kuchyni je velice pohodlné.