• Jídelní stůl a židle, které mohou inspirovat

  V žádné větší kuchyni nemůže chybět jídelní sestava, kterou tradičně tvoří jídelní stůl a zpravidla čtyři židle. Materiálem, ze kterého jsou stoly a židle vyráběny, bývá nejčastěji klasické dřevo, ale jsou i jídelní sestavy skleněné či laminované. Oblíbené jsou také rohové soupravy tvořené rohovou lavicí, stolem a dvěma nebo žádnými židlemi.

  Dřevěný stůl a židle – ty si zamilujete

  Kuchyň bývala v každém venkovském domě odjakživa středem všeho dění v rodině. U velkého kuchyňského stolu se všichni scházeli nejen k jídlu, ale i za účelem projednání rodinných událostí, k ručním pracím, dětským hrám atd. Stůl byl zhotoven tradičně z masivního dřeva a rovněž židle byly dřevěné. Bylo to dáno dostupností tohoto materiálu a jeho snadnou opracovatelností.

  Ani v současnosti nejsou dřevěné stoly a židle zatracovány. Naopak jsou v oblibě rustikální styly kuchyní, které si nelze představit bez bytelného dřevěného stolu a stejně kvalitních židlí. Dřevěný jídelní stůl a židle se ovšem hodí i do moderních kuchyní. V posledních letech lze pozorovat návrat k velkému prostoru, kde je kuchyň propojena s obývacím pokojem.

  V těchto případech je pořádný jídelní stůl velkou výhodou. Masivní dřevěný nábytek je nejen příjemný na pohled a praktický na používání k různým účelům. Vyznačuje se také stabilitou a dlouhou životností, kterou lze ještě prodloužit pečlivou údržbou a vhodným ošetřením v podobě zdravotně nezávadných nátěrů.

  Skleněný jídelní stůl – TIP na nákup

  Soudobým moderním trendem jsou netradiční materiály, používané i ke zhotovování jídelních stolů a židlí. Oblíbené jsou především kovové židle s koženým či plastovým sedákem a jídelní stoly s kovovou konstrukcí a skleněnou deskou.

  Z hlediska praktičnosti je skleněná deska výhodná, neboť se snadno udržuje a nehrozí žádné trvalé následky po jejím potřísnění jídlem. Používá se nerozbitné sklo, které odolává jak úderům tak rozpálenému nádobí. Rovněž životnost takového jídelního setu je dostatečně dlouhá.

  Sklo nevyžaduje žádnou mimořádnou údržbu, stačí otření vlhkým hadrem a vyleštění přípravky, které jsou v každé domácnosti k dispozici na mytí oken, zrcadel a skleněných částí ostatního nábytku.

  Lamino je moderní materiál

  Předností jídelních stolů a židlí z lamina je jejich nízká pořizovací cena a především jejich lehkost, takže se s nimi snadno manipuluje. Oceníte to především při úklidu kuchyně. Rovněž údržba je nenáročná a při šetrném zacházení vám vydrží dlouhá léta.