• Jak moc jsou užitečné kuchyňské rohové sestavy?

  Kuchyň bývala vždy hlavní místností domácnosti. Zejména ve venkovských chalupách se celá rodina scházela u velkého stolu v kuchyni, kde se vařilo, jedlo, po večerech se u stolu povídalo, zpívalo, nebo se zde vykonávaly i drobné ruční práce.

  K této tradici se vracíme i v současnosti, kdy jsou v oblibě velké obytné místnosti s prostorem vyhraženým pro jídelní stůl, židle či lavice.

  Co to jsou kuchyňské rohové sestavy

  Kuchyňské rohové sestavy neboli sety tvoří obvykle jídelní stůl, rohová lavice a dvě židle. Rohová lavice je účelným a praktickým řešením, neboť se její pomocí elegantně vyplní jeden roh kuchyně či jídelny. Pro ukládání nejrůznějších věcí potřebných v kuchyni, jako jsou ubrusy, utěrky, prostírání apd. jsou určeny rohové lavice s úložným prostorem. Ukládání věcí je velmi pohodlné díky odklápěcímu sedáku.

  Tvary a materiály

  Tradičním materiálem je klasické dřevo, které je poměrně levné, má douhou životnost a budí příjemný dojem, obzvláště pokud jsou kuchyňské rohové sestavy vyrobeny z masivu dřeva. Nejčastěji používanou dřevinou je smrk a borovice, na které vynikne přirozená struktura dřeva.

  Kromě těchto dvou dřevin jsou kuchyňské rohové sestavy vyráběny také z buku, dubu, případně z exotických dřevin, které vynikají tvrdostí. Nábytek je tak pevný a odolný, takže může sloužit i více generacím. V posledních letech lze pozorovat návrat k minulosti, takže roste obliba retro či rustikálního nábytku, což je patrné nejvíce u kuchyňských rohových sestav.

  Kromě dřeva se dnes uplatňují i moderní lisované materiály, které se kvalitou i vzhledem dřevu vyrovnají a v tvrdosti je i předčí.

  Potahový materiál

  Rustikální dřevěné lavice a židle si kvůli pohodlnému sezení můžete opatřit podsedáky či polštářky z nejrůznějšího materiálu. Stále více se však uplatňují kuchyňské rohové sestavy potažené čalouněním nebo koženkou. K dostání je mnoho typových a barevných provedení, takže si každý může vybrat variantu, která mu nejlépe vyhovuje.

  Může to být sestava se židlemi nebo stoličkami, lavice může mít úložný prostor a materiál i vzor potahu lze přizpůsobit celkovému pojetí kuchyně.